• tv2bornholm.dk
  • TV2B logo
  • Nyheder
  • Kategorier
  • Live
  • TV-guide
  • Kalender
Kong Gulerod - 2020 kavalkade
05.01.2021, 19:45
Kong Gulerod - 2020 Kavalkade
Kong Gulerod - 2020 Kavalkade
Kong Gulerod
07.12.2020, 19:45
Kong Gulerod kommer rundt om juletræet denne gang. Vi har fulgt juletræsproducent Bent Kjæer-Pedersen fra april måned og til nu og så er der et par julegaver på forskud. Nemlig Høst museets have som havearkitekt Frank Kirkegaard skal renovere og så er folkene bag Stigs Oliven i gang med et forsøg med oliven på bornholmsk jord. Hjemme bruges granen på flere måder og så skal der sås vintergrønt.
Kong Gulerod
02.11.2020, 20:40
Det handler om sten denne gang. Hos Ryan i Melsted ser vi på hans nyanlagte have. Den er fuld af sten og masser af stenbede, han har anlagt gennem det seneste år. Vi besøger også sten-entusiasterne Poul og Nete i Vestermarie. De laver fuglebade i store sten, som derefter pynter i deres egen have, Hjemme er det tid til at gøre haven vinterklar.
Kong Gulerod
05.10.2020, 19:45
Kong Gulerod ser på høst på flere måder denne gang. Hos Susan ved Teglkås ser vi en smukt staudebed med efterårsstemning. Vi besøger Steen ved Gudhjem der tager os med ud i hans vinmark, og hos ciderfolkene ved Vestermarie ser vi på beskæring af de unge æbletræer. Hjemme høster vi frø fra Zinnia´erne, og så lægger vi forårets blomsterpragt, denne gang både mus-, rotte- og rådyr-sikre.
Kong Gulerod
07.09.2020, 19:45
Kong Gulerod tager i køkkenhaven. Vi besøger tre forskellige haver, Grethes lille have i Aarsdale, Evas store have i Rø og Jens' mark i Olsker. Alle steder har deres særpræg, og her får vi gode idéer og tips til køkkenhaven. Hjemme ser vi på alt det, der er gået godt, men også på agurkerne i det lille drivhus, som ikke rigtigt er lykkedes.
Kong Gulerod
10.08.2020, 19:45
Det er sommertid i Kong Gulerod. Vi byder på engelske roser og dahliaer hos Rikke i Østermarie. En stor sommerfugle oase hos Mona på Balka og en blomstrende palme hos Nete i Vestermarie. Hjemme i haven føler vi op på rosenbedet, regnbedet og ser på tomaterne i drivhuset.
Kong Gulerod
01.06.2020, 19:45
Kong Gulerod drømmer landbohave-drømme, så der skal være pelargonier i vinduerne og roser, stauder og grønsager i haven i en skøn blanding. Vi tager til Herfølge og besøger Gartneriet Jensen og ser hans imponerende samling af pelargonier. I Østermarie møder vi Rikke som netop er i gang med at realisere hendes drøm om en såkaldt cottagegarden. Hjemme er det blandt andet blevet tid til at plante krukkerne til og tage de nye pilestativer i brug.
Kong Gulerod
04.05.2020, 19:50
Så er Kong Gulerod tilbage igen Vi besøger blandt andet de farverige marker hos Hans Ole Kofoed der har Bornholms pluk selv blomster. Og taler om den naturlige/romantiske have hos Michael Stoltze.
Kong Gulerod
02.03.2020, 19:45
Kong Gulerod gør forårsklart og følger flere bornholmeres klargøring til det kommende haveår. Vi besøger Jane. Hendes have skal være åben have til havefestivalen til sommer, og hun er allerede i fuld gang i haven. Hun skal have beskåret sin trompetblomst og så vil hun forsøge sig med at beskære de mange roser her i marts, i stedet for at gøre det i april. Vi besøger også formanden for haveselskabet for at høre lidt om, hvad der skal ske til årets havemarked i Hareløkkerne. Vi runder også Benny fra Strabo. Han skal holde sommermarked igen i år, og hvis vejret er med os, skal han have fældet et stort og gammelt valnøddetræ. Det får han professionel hjælp til, og vi har fået lov til at følge processen. Hjemme skal vi også gøre forårsklar. Jeg plejer altid at være bagud med at få støttet mine dahlier så i år skal der være stativer til dem og de skal være klar i god tid. Derfor har jeg kontaktet pilefletter Pia Rasmussen. Hun har lovet at vise, hvordan man selv kan lave et flot stativ i pileflet. Det er også snart tid til at så tomater, sommerblomster og en masse andet. Derfor har jeg besluttet, at jeg vil prøve at lave min egen så- og priklemuld uden spagnum, og så er høsten af vores egne vinduestomater i fuld gang, og vi prøvesmager.
Kong Gulerod - 2019 kavalkade
06.01.2020, 19:45
Kong Gulerod ser tilbage på 2019

gå til www.tv2bornholm.dkKontakt redaktionen+45 56934200